Stavební tipy, rady i návody

Jak začít s plánovanou rekonstrukcí bytu, jádra nebo koupelny

Pro tyto účely je nejlépe oslovit odbornou stavební firmu s dostatečným časovým předstihem aby bylo možno vše bezchybně naplánovat a utvořit cenové kalkulace, které vás budou zajímat zřejmě nejvíce. Požádejte o nabídku kompletního díla několik firem ve svém okolí a přihlédněte ke kladným referencím od lidí kteří mají s přestavbou již zkušenosti a důvěřujete jim.

" Mám kamaráda nebo známého, má zednickou partu která dělá bezvadné fasády na domech, rekonstrukce umakartového jádra a rekonstrukce kuchyně pro ně nebude jistě problém " se nemusí vyplatit, odborná znalost a zkušenosti z oboru bytových rekonstrukcí jsou zde nutností.

Stavba bytového jádra a rekonstrukce svépomocí

Svépomocí raději náročnější rekonstrukce interiéru neprovádějte, trpěli by tím především vaši sousedé a vy samotní taktéž. Akce tohoto typu je třeba provádět rychle, kvalitně a odborně.

Stavební povolení pro bytové rekonstrukce

Jste-li vlastníkem bytu, pro většinu standardních interiérových rekonstrukcí stačí oznámení bytovému družstvu, nebo správci objektu. Pokud byt nevlastníte je vše na dohodě s vlastníkem objektu.

Rekonstrukce bytového jádra kde se nemění původní půdorys jádra a nezasahuje se do nosných konstrukcí platí výše uvedené, pokud se však mění půdorys je (většinou) třeba posouzení statika, projektová dokumentace a stavební povolení. Je žádoucí vzájemná komunikace s bytovým družstvem nebo správou pod kterou vaše bydlení spadá. Určitě informujte své spolubydlící, nejlépe vývěskou o rekonstrukci na nástěnce ve vchodě do objektu.

Nabídka stavební firmy

Cenová kalkulace s výpisem stavebního materiálu a stavebních prací by měla být sestavena přehledně aby se v ní zákazník dobře orientoval. Podrobný by měl být natolik aby z něj byla zřejmá kvalita použitého stavebního materiálu, zařizovacích předmětů a jasně byl vymezen rozsah stavebních prací s termínem realizace včetně jejího dokončení.

Nevyplácí se zde šetřit za každou cenu na úkor kvality jak práce tak materiálu, nejlevnější nabídka může obsahovat značně nekvalitní materiály nebo zařizovací vybavení, které dožije akorát tak sotva konce své záruční doby. Například v případě obyčejné rekonstrukce WC toalety s podomítkovým WC modulem zabudovaným ve stěně můžou být pozdější opravy složité, nepříjemné a nákladné, podobné je to s nekvalitní plastovou vanou nebo pod-omítkovou vodovodní baterií.

Stavba přes internetového poptávkového zprostředkovatele či e-poptávka?

Spousta internetových portálů dnes nabízí zprostředkování vaší poptávky přestavby jádra nebo rekonstrukce koupelny "zdarma" a realizaci prověřenou odbornou stavební firmou ...

Z každodenní reality je však již dobře známo že nic není zadarmo a věřte že zde platí totéž, v cenových kalkulacích které obdržíte bude nutně zohledněna v různých položkách provize pro takovouto zprostředkovatelskou činnost a o prověření kvality stavební firmy si není třeba dělat iluze, jde většinou o ověření IČO že firma existuje.

Přes tyto prostředníky obdržíte sice cenové nabídky několika stavebních firem ale ty dobře ví že zakázka probíhá přes systém "poptávek" a že do rozpočtu musí provizi pro zprostředkovatele započítat všichni jenž se o vaši zakázku budou ucházet a podle toho se zařídí. Nechte si (pokud již tento systém poptávek hodláte využít) určitě zpracovat nabídku i mimo tyto prostředníky, je to též bezplatné.

Slevy na stavební materiál, zařizovací předměty a na práce

Naše kompletní nabídka je vždy vypracována s již nejnižšími možnými cenami pro zákazníka, u stavebních prací je přihlédnuto krom jiných parametrů naceňování i k ročnímu období, je všeobecně známo že v zimních měsících jsou stavební práce levnější.

Množstevní slevy a internetové ceny tak jak jsou obchodníky propagovány nelze dost dobře při zachování příznivých cen stavebních prací a všech záruk na dílo aplikovat. Důvod je jednoduchý, obchodník vás vystrčí s tím co si koupíte za dveře svého krámu a více se o vás nestará, když vznikne na výrobku závada tak jej sami přinesete zpátky a snažíte se jej reklamovat, což u výrobků které se montují v interiéru bytu nemusí být vždy jednoduché. Jako příklad může posloužit podomítkový modul závěsného WC a jeho neopravitelná porucha splachování, obchodník jej s jistotou nepůjde vybourat a nenahradí jej novým se všemi instalatérskými, zednickými a obkladačskými prácemi.

Obklady a dlažba v interiéru

Řešení interiérů pomocí keramických obkladů a dlažby je dobrá volba, ovšem za předpokladu že jsou obkladačské práce provedeny kvalitně. Díky vlastnostem keramiky, která v mnoha směrech předčí jiné materiály jako například plovoucí podlahy, koberce, linoleum, parkety. Keramické obklady a dlažby vykazují vysokou odolnost proti poškrábání a jiným mechanickým vnějším vlivům, dobře se udržují a mají v podstatě neměnnou kvalitu po celou dobu používání. Další plus je široká nabídka typů, barev, vzorů, formátů a doplňků.

Jako jediná nevýhoda může být snad pocit studené dlážděné podlahy, což je způsobeno pouze rychlejším odvodem tepla z bosých chodidel (povrch parket ve vedlejší místnosti má teplotu zcela stejnou). Jelikož keramika je dobrý tepelný vodič, lze toho naopak velmi dobře využít ve prospěch při vytápění podlahy za použití elektrických topných kabelů. Obava z vysokého účtu za elektrickou energii není na místě, pokud se podlaha pouze temperuje navíc přes termostat s týdenním programem tak je spotřeba elektrické energie opravdu zanedbatelná a to pohodlí stojí za to!

Nákup obkladů a dlažby

Pro standardní pokládku je třeba obstarat zhruba o 10% materiálu více na prořez (přihlédneme k členitosti prostoru a spárořezu). Pokládáme-li diagonálně (na koso) je to o 15% navíc. O množství materiálu je vhodné se poradit s odborníkem (ne pouhým obchodníkem) na interiérové stavby už jen z důvodu dodržení stejné šarže materiálu který by se při případném pozdějším dokupování mohl lišit jiným odstínem.

Dále je tu otázka kvality materiálu, tvrdost, otěru-vzdornost, nasákavost a další specifické vlastnosti které vám objasní nejlépe též odborník z oboru. Nelze doporučit "akční" obklady a dlažby v různých super-hyper marketech, při ceně cca 159 Kč/m2 snad ani nelze očekávat že bude i když vzhledově pěkná dlaždice dlouhodobě plnit svou funkci.

Obkladačský syndrom a cena za metr obkladů

Stává se že občas zavolá zákazník a chce striktně vědět kolik za metr čtverečný obkladů a výběr stavební firmy pro rekonstrukci koupelny omezí na tuto položku jejíž výše však nijak výrazně neovlivní celkovou cenou za dílo. Průměrná koupelna v bytě má většinou do 20 m/2 obkladu, stanovíme-li cenu na 200 Kč/m2 bude výsledná suma 4000 Kč, při ceně o 50 Kč/m2 vyšší to bude 5000 Kč což v rozpočtu rekonstrukce průměrné koupelny cca 150000 Kč nemůže být vůbec podstatné. Samozřejmě není brána v potaz cena přípravy a vyrovnávek podkladů, plus další související úkony o jejichž cenu se již zákazník často ke své škodě tolik nezajímá.

Opravdu není podstatné za kolik je metr čtverečný obkladu ale dobře provedená obkladačská práce, potažmo celá rekonstrukce nebo stavba ze které budete mít radost a užitek i po letech a nebudete se trápit různými opravami.

Zakázka "melouchem"

Zdání že s tímto ušetříte nějakou tu korunku může vzít rychle za své třeba už jen z důvodu absence záruky na kompletní dílo, například když po týdnu používání vaší nové koupelny na které kdo si dělal vodo-instalaci a kdo si jiný prováděl zednické práce zjistíte že sprchovým koutem s gulou zatéká, určit viníka a toho kdo problém ve své režii opraví může být běh na dlouhou trať a chodit se koupat k sousedům než to někdo opraví není zrovna ideální stav v nové koupelně.

Melouchář vám těžko kdy dá jasný termín, prostě přijde kdy má čas a vy se mu musíte přizpůsobit, práci dokončí též až bude mít čas, čas potřebuje i na přípravu k práci a následné umytí a uklizení nářadí po své dvou nebo tří hodinové činnosti protože k vám dorazil až odpoledne nebo navečer po zaměstnání, při sečtení kolikrát tuto činnost vykonává než je vše hotovo tak zjistíte že z dvaceti účtovaných hodin tři hodiny připravoval, umýval a uklízel nářadí. Odborné provedení, preciznost, rychlost a nezřídka i funkčnost provedené stavby též nebývá silnou stránkou meloucháře.

Výběr stavební firmy

Obecně platí že velikost stavební zakázky má zhruba odpovídat velikosti stavební firmy, je-li stavební firma (obrazně) podstatně menší než zakázka tak na ní nejspíš nebude stačit (viz. výše zakázka melouchem) a v opačném případě, je-li stavební firma podstatně větší než sama zakázka, může to nést pro zákazníka jisté nevýhody.

V první řadě to může být vyšší cena díky administrativě, dále pružnost a osobní přístup, kupříkladu živnostník má naprosto jinou motivaci k práci a jejímu výsledku než řadový dělník velké stavební firmy. Netřeba uvádět jak je to s aktivitou pracovních sil z východu již některé stavební firmy s oblibou využívají. Kvalita odvedené práce nebývá často samozřejmostí, nelze však stoprocentně tvrdit že výše uvedené musí platit vždy a všude.

© 2014 MK Koupelny, realizaci a provoz zajišťuje KETNET s.r.o. (www stránky, internetové obchody, webové prezentace). Provozováno a hostováno na redakčním systému MODEli:na (www.cms-modelina.cz). Veškerý obsah je majetkem mkkoupelny.cz, jakékoliv kopírování a šíření obsahu webu je bez předchozí domluvy přísně zakázáno.